Wiadomości

Polski Nobel dla prof. Marii Lewickiej
Prof. dr hab. Maria Lewicka z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK została laureatką tegorocznej Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, uznawanej za najważniejsze naukowe wyróżnienie w kraju.

Erasmus Day

Prof. Andrzej Szahaj oraz prof. Tomasz Szlendak zostali wybrani do Rady Doskonałości Naukowej
Z przyjemnością informujemy, że prof. Andrzej Szahaj oraz prof. Tomasz Szlendak zostali wybrani do Rady Doskonałości Naukowej na kadencję 2024-2027.
Wyniki wyborów można znaleźć na stronie RDN.
Serdeczne gratulacje!

Wyjazdy w ramach Erasmus+
Wyjazdy w ramach Programu Erasmus+ w 2023/24 r.a. (semestr letni)

Rejestracja na zajęcia
Rejestracja na zajęcia

Najlepszy student i absolwent
Najlepszy student i absolwent

Plany na semestr zimowy 2023/24
Plany na semestr zimowy 2023/24

Wydziałowa inauguracja
Wydziałowa inauguracja roku 2023/24

Przyznanie nagród Rektora dla naszych studentów i absolwentów
Przyznanie nagród Rektora dla naszych studentów i absolwentów

Kto ma przewagę w mediach?

Konkurs na najlepszego studenta i absolwenta
Procedura postępowania przy składaniu wniosków o przyznanie wyróżnień oraz tytułów najlepszego studenta i absolwenta WFiNS w roku akademickim 2022/2023

Nagrody rektora dla kadry naukowej
JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala przyznał pracownikom naukowym nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia naukowe, artystyczne, organizacyjne oraz za całokształt pracy na Uniwersytecie.

Nagrody rektora dla kadry wspierającej
28 czerwca odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień rektora UMK dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.

ABC Dezinformacji
ABC Dezinformacji

Konkurs im. Kazimierza Twardowskiego
Fundacja Academicon zakończyła przyjmowanie zgłoszeń do pierwszej edycji Konkursu im. Kazimierza Twardowskiego dla najlepszej książki filozoficznej roku 2022. Spośród 17 zakwalifikowanych prac Kapituła wyłoni 3 najlepsze, a autor zwycięskiej pozycji otrzyma nagrodę w wysokości 40 tys. złotych. Ostateczne rozstrzygnięcie zostanie ogłoszone podczas tegorocznego Światowego Dnia Filozofii.
Członkowie Kapituły mają teraz przed sobą intensywny okres pracy. Przeanalizują wszystkie zgłoszone pozycje, aby wyłonić 3 najlepsze dzieła filozoficzne roku 2022. Wręczenie nagrody odbędzie się w trakcie uroczystej gali, która będzie miała miejsce w Lublinie.

Zmarł prof. dr hab. Piotr Hübner
W czwartek, 8 czerwca 2023 r. po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 79 lat zmarł prof. Piotr Hübner. Był wybitnym badaczem historii oraz socjologii nauki, wieloletnim pracownikiem i wykładowcą w Instytucie Socjologii.

Co ma narcyzm do ekologii?
Formy narodowej tożsamości są związane z postawami wobec działań proekologicznych – dowodzi zespół naukowców z Torunia, Warszawy oraz Nowej Zelandii, w którego skład wchodzi dr Adrian Wójcik z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK.

Nominacja do Nagrody Literackiej Nike dla Tomasza Markiewki

Konkurs Agroabsolwent
Szanowni Państwo,
Bank BNP Paribas od lat angażuje się w działania wspierające agrobiznes. Z nadzieją patrzymy na rozwój nauk rolniczych, a realizowane badania i wdrażane innowacje postrzegamy jako kluczowe dla ewolucji zrównoważonych systemów żywnościowych.
Między innymi dlatego z przyjemnością ogłaszamy start 5. edycji Konkursu Agroabsolwent – na najlepszą pracę dyplomową, związaną z tematyką agro.
Doświadczenia dotychczasowych edycji okazały się bardzo pozytywne, a dzięki współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności, Konkurs zyskał dodatkową renomę oraz korzyści dla uczestników w postaci dodatkowych
nagród.

Poradnia Weryfikacji Informacji i Profilaktyki Cyberpatologii

IV Seminarium Toruńsko-Getyńskie
IV Seminarium Toruńsko-Getyńskie pt. „Polska – Niemcy – Europa. Niemiecka i polska wizja Europy i Unii Europejskiej“

Ku najwyższej jakości
Szanowni Państwo,
w ramach funkcjonującego w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu Systemu Zapewniania Jakości Kształcenia i Organizacji Pracy w roku 2022 zostały przeprowadzone badania w systemie jakości w obszarach: oceny zajęć dydaktycznych, satysfakcji pracowników i satysfakcji studentów.

Warsztaty metodologiczne w INP w ramach projektu „Doskonałość dydaktyczna uczelni”
Dr hab. Hanna Solarczyk-Szwec, prof. UMK jako organizatorka warsztatów metodologicznych w INP WFiNS UMK w ramach projektu „Doskonałość dydaktyczna uczelni” zaprasza koleżanki i kolegów z naszego wydziału na webinar poświęcony metodyce doboru próbki badawczej w naukach społecznych.

Środy u psychologów
Instytut Psychologii zaprasza na otwarte spotkania naukowe, które odbywać się będą regularnie, co środę, w godzinach 14:00-15:00 w sali 105 budynku Instytutu Psychologii UMK przy ulicy Gagarina 39.

Sztuczna inteligencja w profilaktyce demencji
Zastosowanie sztucznej inteligencji może być pomocne przy przewidywaniu wczesnej demencji. Badacze z UMK oraz Center of Advanced Intelligence Project RIKEN (RIKEN AIP) w Tokio pracują nad stworzeniem cyfrowych neuro-biomarkerów choroby i niefarmakologicznych interwencji kognitywnych, które spowolnią jej rozwój.

30 i 31 marca - 18. New Institutionalism Workshop w Instytucie Socjologii
Już niedługo - w dniach 30-31 marca - odbędzie się w naszym Instytucie ważne wydarzenie naukowe, czyli 18th New Institutionalism Workshop (NIW). Gośćmi specjalnymi spotkania będą prof. Roy Suddaby i prof. Mikołaj Pawlak.

Tydzień mózgu '23
W dniach 13-19.03.2023 czeka nas wiele wydarzeń popularyzujących neuronauki – wykłady ekspertów z UMK w Toruniu oraz z takich ośrodków jak: Uniwersytet Gdański, Instytut Farmakologii im. J. Maja PAN w Krakowie, Instytut Psychologii PAN w Warszawie, Instytut Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Towarzystwo Edukacyjne Vizja w Warszawie. Studenci i doktoranci psychologii i kognitywistyki UMK przygotowali bardzo bogatą ofertę warsztatów (dla dzieci, dorosłych, seniorów) oraz pokazów interaktywnych, jak również grę terenową związaną z mózgiem!
W tym roku po raz pierwszy większość toruńskich wydarzeń będzie się odbywać w siedzibie Instytutu Psychologii przy ul. Gagarina 39 w Toruniu.
Organizatorami Tygodnia Mózgu są UMK w Toruniu i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Honorowym patronatem objęły go: Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego i Polskie Towarzystwo Kognitywistyczne. Partnerami w tym roku są, poza naszym Instytutem: Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Zespół Szkół nr 26 w Toruniu, Młyny Rothera w Bydgoszczy, Miasto Bydgoszcz, Koło Naukowe Popularyzowania Psychologii Animus i Toruńskie Koło Kognitywistyczne.

O dezinformacji w szkołach podstawowych
Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Architektów Informacji od kilku tygodni uczestniczą w projekcie „Ziarno Prawdy”, w ramach którego prowadzą warsztaty dotyczące dezinformacji oraz fake newsów. Zajęcia są adresowane do uczniów toruńskich szkół podstawowych. W świecie, w którym coraz trudniej odróżnić prawdę od fałszu, młodym użytkownikom Internetu niełatwo poruszać się w cyfrowej przestrzeni. Z uwagi na ten problem, studenci architektury informacji podjęli próbę przeprowadzenia cyklu spotkań, podczas których starają się edukować młodsze pokolenie koleżanek i kolegów, jak weryfikować źródła informacji oraz w jaki sposób odróżniać wiarygodne treści od tych nieprawdziwych.

Plany na semestr letni 2022/23

Podsumowanie zajęć dydaktycznych
27 stycznia 2023 r. w systemie USOS zostaną otwarte kwestionariusze ankiety oceny zajęć dydaktycznych prowadzonych w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023.

mLegitymacja na UMK
Uprzejmie informujemy, że studenci spełniający następujące warunki:
- posiadają numer PESEL i numer albumu,
- posiadają zdjęcie w USOS,
- mają ważną Elektroniczną Legitymację Studencką (plastikową),
- dane osobowe nie zmieniły się od czasu wydania najnowszej ELS,
mogą w aplikacji mobilnej USOS lub w USOSwebie (zakładka Dla Studentów -> Moje studia -> mLegitymacja) wystąpić o wydanie mLegitymacji, a następnie po otrzymaniu kodu weryfikacyjnego włączyć ją w usłudze mObywatel.
Więcej:

Zmiana w organizacji roku akademickiego
Z powodu koniecznych oszczędności w sezonie grzewczym władze Uczelni wprowadziły kilka istotnych zmian w organizacji roku akademickiego 2022/2023.

Wsparcie na starcie
Chcesz dowiedzieć się:
- Jak się zaprezentować, by chciano Cię oglądać?
- Jak walczyć śmiechem z jesienną chandrą?
Zapisz się na warsztaty przygotowane przez Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego. Szczegóły i zapisy na warsztaty znajdziesz na stronie.
Wejdź na nową stronę UOWIRO i skorzystaj ze stałej oferty przygotowanej dla studentów UMK. Oferujemy:
- Wsparcie edukacyjne - Nie radzisz sobie na zajęciach? Nie możesz zmotywować się do napisania pracy licencjackiej, magisterskiej? Chcesz lepiej zarządzać swoim czasem? Zgłoś się do Zespołu ds. Studentów Niepełnosprawnych.
- Strefę relaksu i profilaktyki zdrowotnej – skorzystaj z nagrań, które zostały przygotowane specjalnie dla społeczności UMK.
Serdecznie zapraszamy
Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego

Szkolenia dla nauczycieli akademickich
W Uczelni przygotowywane są obecnie szkolenia dla nauczycieli akademickich z podnoszenia kompetencji dydaktycznych. Są one reakcją na zapotrzebowanie zgłoszone w ankiecie przeprowadzonej w kwietniu 2022 roku wśród nauczycieli akademickich zatrudnionych na stanowiskach w grupach dydaktycznej lub badawczo-dydaktycznej oraz prodziekanów właściwych ds. kształcenia. Diagnoza potrzeb szkoleniowych jest realizowana w ramach strategii UMK na lata 2021-2026 (Działanie kluczowe II.5.4.).

Program: Studenckie koła naukowe tworzą innowacje
Przedmiotem programu jest wsparcie studenckich kół naukowych działających w ramach uczelni w:
- prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych, w szczególności mających na celu tworzenie lub modernizację technologii, lub rozwiązań technicznych, i w promocji ich wyników,
- transferze wyników prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych do sfery gospodarczej,
- nabywaniu przez członków tych kół kompetencji miękkich potrzebnych do prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych i promocji ich wyników, w szczególności w zakresie komercjalizacji tych wyników oraz związanego z nimi know-how, pracy w zespole i wystąpień publicznych,
- zakupie certyfikatów i licencji niezbędnych w procesie komercjalizacji wyników badań naukowych lub prac rozwojowych oraz know-how związanego z tymi wynikami.
– w celu pomocy kołom naukowym w realizacji innowacyjnych projektów i podniesienia jakości działalności tych kół oraz usprawnienia mechanizmu transferu technologii i rozwiązań technicznych powstałych w ramach ich działalności do sfery gospodarczej.

Wydziałowa inauguracja roku 2022/23
Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów pierwszego roku na uroczyste rozpoczęcie nowego roku akademickiego połączone z immatrykulacją.
Uroczystość odbędzie się 4 października w Auli UMK (ul. Gagarina 11) o godz. 13.00.
Po inauguracji studenci pierwszego roku będą mogli odebrać legitymacje w związku z tym prosimy o zabranie ze sobą dowodów osobistych.

Pożegnanie prof. Krystyny Szafraniec
13 września 2022 r. w Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyło się uroczyste pożegnanie śp. prof. Krystyny Szafraniec.
Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Nowa lokalizacja dziekanatu studenckiego

Wakacyjne pogawędki filozoficzne
O prowizorce, powtarzalności historii i dalekich podróżach można posłuchać w ostatnich odcinkach "Pogawędnika filozoficznego". Podcast realizują pracownicy Instytutu Filozofii UMK.

Wykłady z psychologii na billboardach
Instytut Psychologii UMK i toruńska Galeria Rusz zainicjowali wspólny projekt miejskiej sztuki refleksyjnej. Dzięki niemu w sąsiedztwie miasteczka uniwersyteckiego stanął billboard z zachęcającym do przemyśleń przesłaniem.

Wspólnota ratunkiem w kryzysie
- Powstrzymywanie pandemii powinno opierać się na wszystkich zasobach, jakie możemy zmobilizować – również społecznych, a więc np. poczuciu zaufania społecznego – mówi dr Adrian Wójcik, psycholog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Warto więc budować poczucie wspólnoty, żeby potem móc je zastosować podczas kryzysu.

Złoty szach mat
Alicja Śliwicka, studentka architektury informacji na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych, zdobyła podwójne złoto podczas rozgrywek Europejskich Igrzysk Akademickich w szachach. Reprezentacja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w klasyfikacji drużynowej zdobyła złoto i srebro w dwóch konkurencjach.

Sukcesy grantowe
Ogłoszono wyniki konkursów OPUS i SONATA Narodowego Centrum Nauki.
- prof. dr hab. Andrzej Pietruszczak otrzymał grant (786 900 PLN) w konkursie OPUS 22 na projekt: Filozoficzno-metalogiczne podstawy logiki nazw: semantyka, metody tablicowe i aksjomatyzacja
- prof. dr hab. Maria Lewicka otrzymała wraz z dr Igą Solecką z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu grant (588 662 PLN) w konkursie SONATA 17 na projekt: Krajobraz dźwiękowy i znaczenie miejsca w kontekście planistycznym

Studenci w walce z dezinformacją
W Katedrze Badań Przestrzeni Informacyjnej na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych ruszył projekt "Zgłoś Trolla". W jego ramach studenci i studentki architektury informacji na UMK będą weryfikowali nieprawdziwe informacje na temat konfliktu rosyjsko-ukraińskiego pojawiające się w przestrzeni cyfrowej.

Projekt "Asystent Studenta z ASD"
Na naszej uczelni rusza projekt "Asystent Studenta z ASD". Celem projektu jest zwiększenie dostępności UMK dla studentek i studentów ze spektrum zaburzeń autystycznych. Oferujemy wsparcie w formie poradnictwa oraz usług asystenckich dla studentek i studentów z ASD.
Zakres i częstotliwość wsparcia ustalana jest indywidualnie i może dotyczyć różnych obszarów związanych ze studiowaniem, np. załatwianie spraw w dziekanacie, poruszanie się po mieście, relacje z osobami prowadzącymi zajęcia, planowanie uczenia się oraz czasu wolnego i inne.
Korzystanie ze wsparcie nie wymagana orzeczenia o niepełnosprawności i diagnoza spektrum zaburzeń autystycznych.

Nowa Poradnia Tworzenia i Audytu Stron Internetowych
W ramach projektu Young Universities for the Future of Europe (YUFE) członkowie Studenckiego Koła Naukowego Architektów Informacji założyli Poradnię Tworzenia i Audytu Stron Internetowych. Jej głównym zadaniem będzie popularyzacja wiedzy w zakresie projektowania stron internetowych z uwzględnieniem najważniejszych zasad dotyczących architektury informacji, estetyki, funkcjonalności i użyteczności stron internetowych. Koordynatorami poradni zostali dr Przemysław Krysiński oraz dr Natalia Pamuła-Cieślak z Katedry Badań Przestrzeni Informacyjnej.

Łagodzenie pandemicznego stresu
Międzynarodowe badania, w których bierze udział dr Tomasz Komendziński z Katedry Kognitywistyki UMK, znalazły się na wysokiej, piątej pozycji, światowej listy Top 10 Science for a Meaningful Life.

Współczucie, więzi społeczne i odporność na traumatyczne doświadczenia w trakcie pandemii COVID-19
Badania prowadzone w ramach wielonarodowego projektu na pięciu kontynentach "Współczucie, więzi społeczne i odporność na traumatyczne doświadczenia w trakcie pandemii COVID-19: Badanie wielonarodowe" (Compassion, social connectedness and trauma resilience during the COVID-19 pandemic: A multi-national study), w których biorę udział, zostało umieszone w Top 10 Science of a Meaningful Life za 2021 wydawanego w Berkeley pisma Greater Good Magazine, który pokazuje oparte na nauce podstawy dla sensownego życia. Badania nad współczuciem zostały tam wymienione na piątej pozycji.

Potrzebujesz wsparcia? Jesteśmy!
Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy psychiatrycznej lub wsparcia psychologicznego pamiętaj, że:
Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego został utworzony jako odpowiedź na potrzeby i problemy zgłaszane przez studentów i pracowników UMK. Jego celem jest wykorzystanie zasobów i możliwości uczelni tak, aby każdy szukający wsparcia odnalazł właściwą pomoc.
Z Ośrodkiem współpracują dwie psycholożki: dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca i mgr Barbara Lorek, do których można zwrócić się po pomoc psychologiczną. Oferowana jest również pomoc psychiatryczna, z której może skorzystać każdy potrzebujący student, doktorant i pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Badaczki z Japonii na UMK
Dr Tomasz M. Rutkowski z RIKEN (afiliacja Instytut Badań Informacji i Komunikacji na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych UMK) został członkiem Jury nowego Marie Sklodowska Curie Award.
Nagroda Marie Sklodowska Curie została ustanowiona przez Japan Science and Technology Agency oraz Ambasadę RP w Japonii. Celem jest promowanie i wspieranie młodych badaczek z Japonii. Laureatki konkursu odwiedzą polskie uczelnie i instytuty badawcze, gdzie poznają europejskie środowisko badawczo-rozwojowe i zyskają nowe możliwości rozwoju w międzynarodowym świecie naukowym.

Promocja doktorska. Żonglerka logiczna

Buddyjskie adaptacje - rozmowa z dr Malwiną Krajewską

Współczucie łagodzi pandemiczne lęki

Zielone kłamstwa narodowych narcyzów

Zasady wpisu warunkowego
Zasady wpisu warunkowego na wyższy rok studiów obowiązujących na WFiNS, w odniesieniu do dopuszczalnej liczby niezaliczonych przedmiotów
Na podstawie §39 Regulaminu studiów - tekst jednolity - Obwieszczenie Nr 2 Rektora UMK z dnia 28 sierpnia 2019 r. (Biuletyn Prawny UMK z 2019 r., poz. 227).

Procedura obron tradycyjnych - informacje dla studentów i promotorów
Postępowanie w sprawie nadania tytułu zawodowego (zgodnie z Zarządzeniem nr 126 Rektora UMK z dnia 4.06.2020r.)
Warunkiem wszczęcia postępowania w sprawie nadania tytułu zawodowego (magistra lub licencjata) jest zrealizowanie programu studiów, uzyskanie odpowiedniej liczby pkt. ECTS oraz wpisanie przez prowadzących wszystkich ocen w systemie USOS.

Uruchamiamy Wirtualny Dziekanat
Wychodząc naprzeciw potrzebom wywołanym przez pandemię COVID-19, uruchamiamy dla Państwa Wirtualny Dziekanat. Będziemy odpowiadać na Państwa pytania dotyczące pomocy materialnej, toku studiów, warunków, repet, opłat i innych trudnych spraw studenckich. Wirtualny Dziekanat funkcjonuje w aplikacji Microsoft Teams.