Nasi pracownicy z MIKROgrantem

Nasi pracownicy z MIKROgrantem

Z przyjemnością informujemy, że dr Przemysław Krysiński oraz dr Natalia Pamuła z Instytutu Badań Informacji i Komunikacji zostali wyróżnieni w IV edycji Konkursu MIKROgrants ogłoszonego przez Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej. Naukowcy otrzymali jednorazowe wsparcie na publikację wyników badań realizowanych wspólnie z Dott.ssą Giulią Conti (Dipartimento di Discipline Umanistiche, Sociali e delle Imprese Culturali – Università di Parma) w ramach projektu pn. „How to be safe on the Internet? Information competences of social sciences students at the Nicolaus Copernicus University in Toruń and Università di Parma”.

Jak przekonują badacze, dezinformacja jest zjawiskiem, z którym w ostatnich latach mamy do czynienia w coraz większym stopniu. Jest to pokłosie nie tylko wojny rosyjsko-ukraińskiej rozgrywającej się za naszą wschodnią granicą, ale także nasilających się zjawisk, które zachęcają do podejmowania tego typu działań, zwłaszcza za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wojna rosyjsko-ukraińska, pandemia COVID-19, kontrowersje związane z wdrażaniem technologii 5G, stosowanie witaminy C w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń, szczepienia – to jedne z najważniejszych kwestii, które wzbudzają w Internecie sporo kontrowersji. Stanowią nie tylko oręż w walce na arenie społeczno-politycznej, ale nierzadko są także wykorzystywane w codziennych kontaktach za pośrednictwem social mediów. Przyczyniają się do zwiększania chaosu i poczucia lęku wśród osób najbardziej podatnych na nieprawdziwe i niesprawdzone informacje, a także osłabiają czujność w sytuacjach prawdziwego zagrożenia. W takiej sytuacji decydujące znaczenie ma odpowiednia edukacja informacyjna oraz kształtowanie odpowiednich postaw wśród użytkowników Internetu – już od najmłodszych lat. Konieczne jest uwrażliwianie na to, w jaki sposób funkcjonują takie zjawiska jak: internetowa propaganda, trolling, dezinformacja czy infodemia. Aby łatwiej odnaleźć się w świecie wszechogarniającej i nie zawsze sprawdzonej informacji, warto posiadać odpowiednią wiedzę oraz umiejętności fact-checkingowe, dzięki którym możliwe jest sprawdzenie źródła pochodzenia informacji, a także ustalenie nadawcy komunikatu. Porównanie umiejętności rozpoznawania dezinformacji i podejmowania odpowiedniej reakcji w tym zakresie, może stanowić ciekawy punkt wyjścia do dalszych badań, a także zwrócić uwagę, w których obszarach pojawia się najwięcej nieprawdziwych informacji oraz czym to jest spowodowane.