Kontakt Fosa Staromiejska 1a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 36 10
e-mail: wfins@umk.pl

Czwartek z Filozofią: Pojęcie (nie)oczywiste: kim jest "osoba"?

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na najbliższy Czwartek z Filozofią współorganizowany przez Instytut Filozofii oraz toruński Dwór Artusa. 19 stycznia o godz. 18.30 dr Dawid WIncław przedstawi wykład pt. "Pojęcie (nie)oczywiste: kim jest "osoba"?"

 

Otaczają nas pojęcia: słowa, których znaczenie intuicyjnie rozpoznajemy, ale też słowa, których sens nam się wymyka.

A co, jeśli okaże się, że wyrazy z naszego osobistego słownika, mają bardziej skomplikowaną (a niekiedy nawet mroczną) historię, niż nam się wydaje?
Niestrudzoną tropicielką takich „zamaskowanych” pojęć jest filozofia, a pojęciem-bohaterem tego spotkania, będzie „osoba”. „Osoba”, „osobowy”, „osobisty” – słowa, których używamy niemal codziennie, odnosząc je do siebie czy swoich bliskich. Czy znamy jednak liczne sensy, które kryją się za tym starym i dobrze zadomowionym w codzienności słowem?

Kim są osoby? Czy każdy człowiek jest osobą? Czy do osób zaliczyć można także byty pozaludzkie? Co na ten temat mają do powiedzenia współcześni filozofowie – jak na przykład Włoch Roberto Esposito – którzy uważają pojęcie „osoba” za nieefektywne w walce o prawa człowieka, a nawet opresyjne? A może – zamiast gubić się w gąszczu problematycznych terminów – wystarczy uznać, że osoby… to po prostu ludzie?

W czasie spotkania dr Dawid Wincław z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Torunu spróbuje podać możliwe odpowiedzi na te pytania i omówi niektóre konsekwencje, które płyną z przyjęcia konkretnych rozwiązań.


Dawid Wincław, doktor filozofii (UMK) i filolog włoski. Autor rozprawy doktorskiej „O osobie bez osoby. Projekt filozofii impersonalnej Roberta Esposita”. Interesuje się problematyką tożsamości osobowej oraz współczesną literaturą włoską. Obecnie uczy języka włoskiego i filozofii w szkołach średnich.

pozostałe wiadomości