Środy u psychologów

Instytut Psychologii zaprasza na otwarte spotkania naukowe, które odbywać się będą regularnie, co środę,  w godzinach 14:00-15:00 w sali 105 budynku Instytutu Psychologii UMK przy ulicy Gagarina 39.

19.04.2023 - Michał Główczewski - Sprawiedliwość na uczelni - dlaczego warto traktować studentów sprawiedliwie?

26.04.2023 - Beatrix Labadi – Bodily illusion (rubber hand and enfacement illusion) in infancy and childhood

Several studies have demonstrated that body ownership and awareness can be manipulated by varying temporal and spatial properties of multisensory information using paradigms such as the „rubber hand illusion“ and „enfacement illusion” in adults. However, yet little is known about how body representation develops and how infants and children can integrate multisensory bodily information into a coherent representation of their bodies. Here, the presented studies investigating bodily illusions in infancy and childhood address the question of the role of the multisensory integration process in the development of body representation and in the social-cognitive process. Exp 1. Rubber hand illusion was examined in infancy using looking time paradigm and found that infants could detect multisensory synchrony and feel a sense of body ownership for their hand. Exp 2-3. using enfacement illusion in childhood demonstrated that shared interpersonal multisensory sensory experiences between two people could alter the way peripersonal space contributes to the mechanism of social cognition such as understanding others’ actions, and emotions and predicting a better understanding of others’ perspective.

10.05.2023 - Ewa Ratajczak - "Neurodynamika procesów twórczych podczas myślenia dywergencyjnego."

Twórczość jest nieodłącznym elementem rozwoju ludzkości, jednakże samo jej pojęcie jest stosunkowo słabo zdefiniowane i wielowymiarowe. Rozwój neuroobrazowania umożliwił uzyskanie większego wglądu w procesy neuronalne związane z myśleniem twórczym. Jedną ze stosunkowo nowych metod analizy w neuroobrazowaniu metodą EEG jest analiza mikrostanów, polegająca na kategoryzacji aktywności mózgu przedstawionej w postaci przestrzennych topografii. W przedstawionym badaniu wykorzystano analizę mikrostanów do oceny procesów twórczych podczas myślenia dywergencyjnego w teście alternatywnych zastosowań. Analiza danych EEG wykazała istnienie 8 mikrostanów wyjaśniających zmiany w aktywność mózgu podczas generowania pomysłów. Aktywacja poszczególnych sieci mózgowych różnicuje poziom wykonania zadania pod względem liczby pomysłów i ich oryginalności. Wyniki badania sugerują, że bardziej twórcze osoby charakteryzuje skierowanie uwagi raczej do wewnątrz niż na zewnątrz oraz przewaga procesów wyobrażeniowych i błądzenia myślami nad przetwarzaniem sensorycznym.

17.05.2023 - Galeria Rusz - "Galeria Rusz - psychologia na bilbordach."

Artyści Galerii Rusz (Joanna Górska i Rafał Góralski) opowiedzą: o powiązaniach psychologii ze sztuką, o czerpaniu inspiracji z psychologii w procesie tworzenia dzieł sztuki; o potrzebie refleksyjności i sztuce refleksyjnej w przestrzeni publicznej; o odbiorze sztuki i jej pozytywnym wpływie na kształtowanie się tożsamości miejskiej; o procesie życiowym i procesie sztuki. Galeria Rusz to damsko-męski duet (Joanna Górska i Rafał Góralski) najbardziej znany z tworzenia artystycznych bilbordów, których mają na koncie ponad 700. Artyści tworzą również murale (od których zaczynali swoją drogę twórczą), plakaty, instalacje i akcje w przestrzeni miejskiej. Galeria Rusz to jednak nie tylko artyści, ale też miejsce pokazywania prac, czyli dwa stałe bilbordy w Toruniu i trzy bilbordy w Warszawie. Ta bardzo nietypowa, bilbordowa galeria istnieje od 1999 roku. Jest najdłużej działającym projektem tego typu na świecie, gdzie w stałej lokalizacji, nieprzerwanie od ponad 23 lat prezentowane są prace artystyczne. Joanna Górska i Rafał Góralski są też twórcami i kuratorami Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na Bilbordach Art Moves.

14.06.2023 - Tomasz Kakareko - Czego możemy nauczyć się o środowisku naturalnym w kontekście badań behawioralnych ryb i kręgowców?

21.06.2023 - Dominik Antonowicz - Dlaczego uniwersytety potrzebują zewnętrznych rad - konkluzje z badań kanadyjskich uczelni

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.