Kontakt Fosa Staromiejska 1a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 36 10
e-mail: wfins@umk.pl

Konferencja BLESS 2023 na WFiNS

budynek wydziału widziany z lotu ptaka, otoczony drzewami i pozostałymi budynkami toruńskiej starówki
Andrzej Romański fot. Andrzej Romański

W dniach  22-25 listopada 2023 na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych odbędzie się konferencja Trends in Logic XXIII: Bridges between Logic, Ethics and Social Sciences (BLESS):

https://bless.umk.pl/

https://sites.google.com/view/trends-bless-2023/home

Konferencja BLESS 2023 jest poświęcona zastosowaniu narzędzi formalnych (logicznych i matematycznych) do zagadnień związanych z działaniem jednostek oraz grup ludzi,  czyli problemów zwyczajowo zaliczanych do zakresu etyki i nauk społecznych (socjologii, psychologii, ekonomii itp.).  BLESS 2023 łączy tradycyjne podejścia do zagadnień normatywnych ze współczesnymi aplikacyjnymi podejściami do problemu działania i zachowania, takimi jak np. Sztuczna Inteligencja czy big data.

Główną osią konferencji jest problem formalizacji i wnioskowania o działaniach, wiedzy i przekonaniach grupowych oraz indywidualnych. W ramach spotkania organizatorzy wyodrębnili też sesje specjalne, poświęconą toruńskim myślicielom, związanym z UMK, którzy zajmowali się etyką: prof. Tadeuszowi Czeżowskiemu oraz prof. Henrykowi Elzenbergowi.

W konferencji weźmie udział ponad 70 badaczy z całego świata. Z kolei zaproszeni mówcy reprezentują czołowe grupy badawcze zajmujące się problemem wnioskowań normatywnych na uniwersytetach w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Włoszech, Austrii,  Szwecji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Instytucjonalnym organizatorem po stronie toruńskiej jest Katedra Logiki, Instytut Filozofii UMK. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny i jest organizowana w ramach prestiżowej serii Trends in Logic.

Udział w konferencji jest otwarty dla całej wspólnoty wydziałowej. Do uczestnictwa w wykładach  zapraszają: kierownik naukowy konferencji, dr hab. Tomasz Jarmużek, wraz z zespołem organizacyjnym: dr Mateuszem Klonowskim, ks. dr. Michałem Oleksowiczem or p. mgr. Sylwią Nurkiewicz.

Ulotka do pobrania

pozostałe wiadomości