Kontakt Fosa Staromiejska 1a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 36 10
e-mail: wfins@umk.pl

Zmarła dr Aleksandra Skarbińska

Zdjęcie ilustracyjne

7 stycznia 2023 r. zmarła dr Aleksandra Skarbińska, emerytowana pracowniczka Instytutu Matematyki oraz Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Miała 76 lat.

Aleksandra Skarbińska urodziła się 24 listopada 1946 roku w Strzelnie. Uczęszczała tam do szkoły podstawowej oraz liceum ogólnokształcącego. W roku 1965 rozpoczęła studia w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie w 1969 roku otrzymała tytuł magistra, a następnie podjęła pracę. W roku 1984 obroniła pracę doktorską pt. "C-grafy jako lingwistyczne rozszerzenie sieci Petriego oraz ich zastosowanie do programowania równoległego i badania gramatyk kontekstowych". W roku 1995 związała się z Instytutem Pedagogiki UMK, gdzie działalność naukowo-dydaktyczną prowadziła aż do emerytury.

Była autorką wielu publikacji z zakresu dynamicznego programowania multimedialnego oraz oceny tego oprogramowania. Zajmowała się również metodyką komputerowego wspomagania kształcenia. Prowadziła zajęcia dydaktyczne z programowania multimedialnego, grafiki komputerowej w edukacji oraz metodyki technologii informacyjnej. Wydała podręczniki programowania "Snapgrafx w praktyce nauczycielskiej" oraz "Multimedia w Logo Komeniuszu".

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 11 stycznia 2023 r. o godz. 14:00 w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Szczecińskiej 48 w Toruniu. Po mszy urna z prochami zostanie odprowadzona na cmentarz przy ul. Turystycznej 49 w Kaszczorku.

pozostałe wiadomości