Kontakt Fosa Staromiejska 1a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 36 10
e-mail: wfins@umk.pl

Studenci w walce z dezinformacją

Dr hab. Małgorzata Kowalska-Chrzanowska, prof. UMK i dr Przemysław Krysiński ze studentami architektury informacji
Dr hab. Małgorzata Kowalska-Chrzanowska, prof. UMK i dr Przemysław Krysiński ze studentami architektury informacji fot. fot. Andrzej Romański

W Katedrze Badań Przestrzeni Informacyjnej na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych ruszył projekt "Zgłoś Trolla". W jego ramach studenci i studentki architektury informacji na UMK będą weryfikowali nieprawdziwe informacje na temat konfliktu rosyjsko-ukraińskiego pojawiające się w przestrzeni cyfrowej.

Oś projektu stanowi platforma zglostrolla.pl, zainicjowana wspólnie przez firmy Brand24 oraz Nieagencja, służąca do gromadzenia informacji na temat fake newsów. Poprawnie zweryfikowane komunikaty będące dezinformacją będą trafiały do Państwowego Instytutu Badawczego NASK lub do platformy społecznościowej, w której zostały opublikowane. Pomysłodawcy tej inicjatywy od lat działają w branży informatycznej i zajmują się monitoringiem Internetu i mediów społecznościowych. Brand24 jest twórcą narzędzia do zbierania publicznych wzmianek na temat marek, produktów itp. Z kolei Nieagencja specjalizuje się w tworzeniu i wdrażaniu strategii komunikacji, obsłudze mediów społecznościowych oraz realizacji kampanii reklamowych.

Studenci UMK biorą udział w projekcie pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Kowalskiej-Chrzanowskiej, prof. UMK i dr. Przemysława Krysińskiego.

pozostałe wiadomości