Kontakt Fosa Staromiejska 1a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 36 10
e-mail: wfins@umk.pl

Nr specjalny LLP: Relating logic and relating semantics

Zdjęcie ilustracyjne

Zachęcamy do lektury numeru specjalnego  Logic and Logical Philosophy (https://apcz.umk.pl/LLP/issue/view/2216) poświęconego logice wiążącej i semantyce wiążącej. Numer ten został przygotowany w ramach współpracy Katedry Logiki UMK z Katedrą Pedagogiki, Psychologii i Filozofii Uniwersytetu w Cagliari.

Współpraca toruńskich logików z grupą prof. Francesco Paoliego z Cagliari została zawiązana już w 2019 roku, dzięki gościnnym wykładom prof. Tomasz Jarmużka. Prezentowany podczas wykładów program logiki wiążącej, spotkał się z dużym zainteresowaniem prof. Paoliego oraz jego współpracowników.

W 2021 grupa logików toruńskich wspólnie z grupą włoską zorganizowała pierwszą konferencję poświęconą problematyce logice wiążącej i semantyce wiążącej: 1st Workshop on Relating Logic (https://www.filozofia.umk.pl/en/department-of-logic/call-for-workshop-on-relating-logic/). W konferencji brali udział naukowcy z całego świata: Meksyku, Argentyny, Australii, Chin, jak również Czech, Słowacji, Rosji i Włoch. W tym roku planowana jest jej druga edycja, tym razem będzie ona częścią konferencji Trends in Logic (https://relating-logic.umk.pl/pages/main_page/), odbywającej się na Uniwersytecie w Cagliari.

Zainteresowanie konferencją pokazały, że semantyka wymyślona  i wprowadzona do światowej logiki przez logików z Torunia, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Najlepsze referaty prezentowane podczas konferencji, zostały utrwalone w artykułach, część z nich ukazała się w wydanym już numerze, pozostałe ukażą się w numerze kolejnym. Redaktorami numeru specjalnego zostali prof. Jarmużek i prof. Paoli.

pozostałe wiadomości