Medal za innowacyjne rozwiązania dla osób niepełnosprawnych

Dwa projekty naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zostały nagrodzone medalami na Targach iENA 2019 w Norymberdze. Targi iENA w Norymberdze („Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2019”) są jedną z największych światowych imprez tego typu.  Uniwersytet Mikołaja Kopernika prezentował na targach w Norymberdze dwa rozwiązania

Brązowy medal otrzymał pakiet oprogramowania "Asystent wzrokowy osoby niepełnosprawnej" opracowany pod kierunkiem dr. hab. Jacka Matulewskiego, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (współautorzy: dr Bibianna Bałaj z Instytutu Psychologii, Wydział Filozofii i Nauk Społecznych, mgr Anna Grajpel-Dybowska, Monika Kwilińska, mgr Anna Betlejewska oraz absolwenci informatyki stosowanej: Dawid Gruszczyński, Łukasz Piasecki oraz Mateusz Kuchta).

Przedstawiony na targach pakiet oprogramowania skupiony jest na przywracaniu kontroli nad otoczeniem, umożliwiając sterowanie dedykowanymi aplikacjami komputerowymi za pomocą narządu wzroku za pośrednictwem okulografu, zastępując klawiaturę i mysz.

W skład pakietu wchodzi:

• MovEye - aplikacja desktopowa do wzrokowej kontroli odtwarzania filmów z serwisu YouTube i przeszukiwania zasobów tego serwisu,

• EyeContact - komunikator wzrokowy do odbierania i wysyłania SMSów i listów e-mail,

• klawiatury wzrokowe (Gaze Text Entry System) - używane w obu projektach.

Oprogramowanie rozwiązuje problem utraty możliwości korzystania z komputera przez osoby niepełnosprawne (sparaliżowane czterokończynowo) i w konsekwencji znaczne zmniejszenie ich bodźcowania, ale przede wszystkim problem zerwania kontaktu z bliskimi i znajomymi. Długoterminowym celem jest poprawienie samopoczucia (tzw. dobrostanu) pacjentów, co ma też ogromny wpływ na skuteczność ich terapii. Szacuje się, że grupa osób niepełnosprawnych w Polsce, które nie mogą kontrolować mięśni liczy około 10 tys. osób, w tym 2,5 tys. osób po wybudzeniu ze śpiączki. W Europie grupa ta liczy przynajmniej 1 mln osób.

Udział w konkursie był finansowany z funduszy projektu „KUBUS 2.0  ̶ Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług” realizowanego przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK w ramach Programu MNiSW „Inkubator Innowacyjności 2.0”.